Hambaravi üldnarkoosis

Üldnarkoosis teostatakse hambaravi füüsilise või vaimse puudega või raske ülddiagnoosiga lapsele, keda pole koostöövõime puudumise vm põhjuse tõttu võimalik tavameetodil ravida.

Digisaatekirja olemasolul eelregistreerimine narkoosis hambaravi üldjärjekorda tel. 6977200.
Otsuse narkoosis hambaraviks võib teha nii perearst kui ka tavahambaarst.

Teile antakse teada operatsiooni toimumise orienteeruv aeg- tavaliselt on ooteaeg 1-2 kuud. Vähemalt 1 kuu enne planeeritud operatsiooni toimumist saadetakse Teile teavitus selle toimumise kuupäevaga.
Paar päeva enne operatsiooni võtab Teiega lauatelefonitsi ühendust osakonna assistent. Nii saate kinnitada, et olete kindlasti tulemas ning ka võimaluse küsimusi esitada.
5 a ja vanematel lastel peab olema eelnevalt tehtud hamba panoraamröntgen. Haiglasse tulles tuleb see kaasa võtta (võib olla ka väljaprint A4 paberil).

Üldnarkoosi ehk üldanesteesia korral pannakse patsient hambaravitoimingute ajaks magama. Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Ravi toimub haigla operatsiooniplokis, kuhu praeguse ruuminappuse tõttu vanemad kahjuks ei lubata.

 • NB! Palun printige välja ja täitke juba eelnevalt nõusolek narkoosi teostamiseks. Nõusolek on leitav SIIT 

Lapse haiglasolek kestab terve päeva.

Kui laps on juba hambaravile tulnud, ravitakse kogu tema hammaskond ning saneeritakse suu: plombeerimist vajavad hambad plommitakse, põletikulised eemaldatakse, kui kaaries on levinud sügavale, hambanärv nekrotiseerunud ja kogu hambakrooni osa hävinud. Peatatakse kaariese levik. Ravimatud hambad eemaldatakse.
Millist ravi hambad täpselt vajavad, selgub töö käigus, kui arst on eemaldanud kogu nekrootilise hambakoe. Proteetilist ja ortodontilist ravi lastehaiglas ei tehta.

Kodune ettevalmistus protseduuriks

 • On väga tähtis, et laps harjuks mõttega hambaravist magades. Rääkige lapsele kodus, mis teda haiglas ees ootab. Iga vanem tunneb oma last kõige paremini ja oskab leida selgitamiseks parima viisi.
   
 • Eelmise päeva õhtul võib normaalselt süüa-juua, NARKOOSIPÄEVA HOMMIKUL EI TOHI SÜÜA EGA JUUA.
 • Kui lapsele on määratud igapäevaseid ravimeid, siis andke hommikused ravimid lapsele kodus ära väga vähese hulga veega.
  Kui laps põeb diabeeti, öelge seda kindlasti õele.
   
 • Narkoosi ei saa teha, kui
  a) laps on söönud või joonud vähem kui 6 tundi tagasi või
  b) kui laps on haige (köha, nohu, palavik vm). Laps peab olema olnud terve viimased 2 nädalat.
   
   
 • Kaasa võtke:
  lapse isikut tõendav dokument;
  vahetusjalanõud;
  vahetuspesu (narkoosi ajal lihased lõtvuvad. Kui laps unustas eelnevalt pissil käia, võib juhtuda, et põis tühjeneb ootamatult opitoas);
  aja veetmiseks mängud, raamat, joonistustarbed
 • Kui laps haigestub või ei saa muul põhjusel tulla määratud ajal operatsioonile, teavitage meid sellest kindlasti loobu at lastehaigla dot ee, et loovutada koht järgmisele abivajajale. Teie laps tõstetakse tagasi üldjärjekorda.

 

Haiglasse tulek

Saabumine hommikul kl.7:15 - 7:30 Lastehaigla polikliiniku registratuuri (Tervise tn. 28). Seal palutakse esitada lapse isikut tõendav dokument ning täita vajalikud paberid haiglasse vormistamiseks.

 

Haiglas

Kui olete haiglasse vormistatud, juhatab kirurgiaosakonna õde Teid palatisse oma järjekorda ootama. Tavaliselt alustatakse kõige nooremate või diabeeti põdevate lastega. Ooteaeg tundub pikk – sel ajal palume lapsele toeks olla ja leida talle tegevust osakonna mängutoas või kaasavõetud mängude-raamatute seltsis.

Umbes tund aega enne narkoosi annab kirurgiaosakonna õde lapsele nõrgatoimelist rahustit. Operatsiooniplokki läheb laps koos osakonnaõega, vanemad jäävad ootama.

Et laps hambaravi ajal rahulikult magaks, pannakse talle käe peale „uneliblikas“ (veenikanüül).

 

Selle paigaldamise hetk on pisut valulik – lapsele eelnevalt toimuvat seletades võiks võrdluseks tuua suvist sääsehammustust.

Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Hambaarst ravib hambaid. Ravi lõppedes ja narkoosist väljumise järel on laps veidi aega ärkamistoas anestesisti valvsa kontrolli all.

Narkoosijärgne periood

Ärkamine narkoosist on igal lapsel erinev – ärge püüdke teda äratada, kui ta tahab magada ja rahulikult olla. Kui ta on virgunud ja küsib süüa ja juua, võimaldage talle see, kuid pidage meeles, et esimesed ampsud ja lonksud peavad olema väga väikesed.

Narkoosijärgselt võib esineda iiveldust ning äsjasöödud toidu välja oksendamist. Sel juhul andke lapsele veidi vett ning oodake pool tundi. Seejärel proovige söömist uuesti.

Kui hambaravi piirdus vaid plommimisega, siis söömise ja toidu närimisega probleeme ei ole. Kui aga hambad olid nii halvas seisus, et arst oli sunnitud mõne neist eemaldama ning suus on haavad, võib söömine olla veidi valulik. Värske haav on tundlik kuumale, hapule, soolasele ja tahkele toidule. Narkoosist ärgates on seetõttu parim biojogurt või pehme võileib, hiljem kodus nt kartulipuder hakklihakastmega või pudrud ja püreesupid.

„Uneliblika“ e veenikanüüli võtab ära kirurgiaosakonna õde pärast lapse täielikku ärkamist ja vahetult enne haiglast väljumist. Kanüüli kaudu on vajadusel kerge ja valutu manustada lisaravimit (nt valuvaigistit, antibiootikumi).

Haiglast võib lahkuda, kui laps on täielikult ärganud, söönud-joonud, tualetis käinud ja hambaarstiga kohtunud. Hambaarst saab kohtuda vanematega, kui kõik selle päeva lapsed vaheaegadeta järjekorras ravitud ja haiguslood kirjutatud.
Kui soovite lahkuda varem, tuleb see eelnevalt hambaarstiga kokku leppida.
 

Koju minnes pidage meeles 

1. minge haiglast koju autoga;
2. vältige samal päeval liigset füüsilist koormust ja lapse üksi koju jätmist;
3. kui lapse kurk tundub hell ja hääl kähe, on põhjuseks narkoosi ajaks paigaldatud hingamistoru tekitatud kurgulimaskestade ärritus. See möödub mõne päevaga;
4. veenikanüüli kohal võib olla hematoom („sinikas“), mis kaob mõne nädalaga;
5. haavavalu korral võib lapsele anda paratsetamooli või ibuprofeeni;
6. kooli ja lasteaeda võib minna juba järgmisel päeval.

 


Kahjuks on viimastel aastatel tulnud üha enam ravida muidu tervete väikelaste ülihalvas seisukorras hambaid. Oma vanuse tõttu pole nad koostöövõimelised ja tavavastuvõtul ravi ei õnnestu. Ennetamaks hambaaukude teket, palume vanematel ja vanavanematel pöörata rohkem tähelepanu lapse igapäevasele suuhügieenile.