News!

Tallinna Lastehaigla jõuluhommikul 23. detsembril tehti teatavaks Tiit Kõuhkna aastapreemia laureaadid

28.12.2011

Lastehaigla aasta parima arsti preemia sai neuroloog Valentin Sander ja parima noorarsti preemia residentuuris õppiv Svetlana Kostjukovitsh. Aasta parim õde on neuroloogiaosakonnas töötav Ivi Poomre ja noorõde psühhiaatriateenistuse õde Natalia Timofejev.

Preemiakomisjon langetas otsuse suhteliselt üksmeelselt ning kaalukeeleks oli nii kandidaatide panus teadustöösse, innovaatilisus, töökus kui isiksuseomadused.

Parim arst Valentin Sander töötab lastehaiglas neuroloogina juba 32. aastat. Tänu elukestvale õppele ja suurele kogemusele on tal 2011. a õnnestunud lahendada
mitmed keerulised haigusjuhud, kasutades ravimeetodeid, mis on uudsed ka kogu Euroopas. Sander ise arvab, parimat arsti ei ole tänapäeval enam olemas (arstide töö on kollegiaalne ja kollektiivne).

Parima noorarsti Svetlana Kostjukovitši kohta öeldi, et ta valdab õpitud eriala väga hästi, teeb õigeid ja julgeid raviotsuseid ning erinevalt paljudest meeldib talle pingeline töö lastehaigla valvetoas ehk laste-EMOs.

Parima õe Ivi Poomre puhul rõhutati, et lisaks professionaalsetele oskustele paistab ta silma empaatiavõimega: oskab inimestega suhelda ning jääb alati rahulikuks.
Parimat noorõde Natalia Timofejevit kiideti tema iseseisvuse, aususe ning julguse eest seisukohti välja öelda.

Autasuga kaasnes rahaline preemia. Juba üheksandat aastat on preemia mõtte algataja ettevõtja Tiit Kõuhkna maksnud selle raha auhinnafondi isiklikult. „Kui tahame rahvana püsima jääda, peame panustama lastesse – väga heade lastearstide ja õdede tunnustamisega saame edendada ka laste tervist. Suure pere isana tean ma, mida tähendab väärt lastearst.“

Firmad ja head inimesed ei unustanud jõulude ajal haiglalapsi

23.12.2011

"Nii rõõmsat ja headest tegudest rikkaid pühi nagu tänavu ei ole lastehaiglas juba kaua olnud," ütles haigla juhatuse esimees Mall-Anne Riikjärv 2011. aasta jõulueelse ja -aegse aja kohta ning oletab, et see võib olla tingitud heategevusliku mõtte levimisest ühiskonnas.

„Heategevus on suunatud haiglas olevatele lastele, kuid toetusi on ka meditsiinitarvikute või muu vajaliku ostmiseks,“ ütleb ta, kinnitades, et juba viimase kahe nädala jooksul pole olnud päeva, mil haiglat poleks külastanud mõni eraisik, koolilasterühm või ettevõtja, et patsientidele rõõmu tuua. „Loomulikult on organisatsioone ja ettevõtjaid, kes on külastanud meid jõulude paiku, kuid kelle toetus ja kohalolu lastehaiglas on pidev, näiteks Neste Eesti AS, kes on juba 19 aastat varustanud lastehaigla reanimobiile tasuta kütusega või Doktor Klounid, kes on käinud haigla lastel neljapäeviti külas viimased viis aastat,“ ütleb ta. „Juba mitmendaid jõule näeb haiglas liikumas Coca Cola jõuluvana ning Viking Line laevakassi, kes on teinud oma kingitustega meele rõõmsaks kõigil parajasti haiglas olnud suurtel ja väikestel.

„Express Post otsustas teha jõulukingituse lastehaigla patsiendile, 7-aastasele Hannale, kes vajas elu hõlbustamiseks sensoriga insuliinipumpa. Estonian Air tõi aga haiglasse 20 väikest DVD-mängijat, mis võiksid lohutada just neid lapsi, kes on sunnitud olema haiglavoodis,“ loetleb Riikjärv lastele osaks saanud kingitusi. „Eesti Laste Südameliit leidis raha nuti-EKG-aparaadi ostuks ning Lions Club Tallinn Toompea andis traumaosakonnale põletushaigete laste raviks mõeldud käsidermatoomi Goulian ja nugade komplekti. Täiesti ootamatu oli aga Ahvenamaa ning Eesti meestest koosneva vallandatud laevameeskonna otsus kinkida laeva-auto müügist saadud rahast pool Mariehamni, pool Tallinna Lastehaiglale. Kui küsisime neilt, mis neist endist edasi saab, vastasid nad, et ei muretse selle pärast: uueks aastaks on kõigil uus töö.“

Paljud jõuluüllatused on olnud ajendatud ka koos lastega haiglas viibinud lapsevanemate soovist aidata. „22. detsembril külastas kolmandat aastat järjest ühe tundmatuks jääda sooviva lapsevanema tellitud jõuluvana nimega Toomas Tross, kaasas kink igale haiglas olevale lapsele: helkur ja pisike šokolaad. See jõuluvana pühendab aega iga lapse jaoks ja tal on aega laule ja luuletusi küsida,“ ütleb Riikjärv ja lisab, et oli veel ka üks ema, kes valmistas kingitused kõigile onkoloogiaosakonnas olevatele lastele ning majas on ringi liikumas nähtud veeel jõuluvana ühiskondlikust organisatsioonist Naerata Ometi. Nõmmel elav ettevõtlik isa Andres Patzig, kes on kunagi olnud lapsega pikemat aega vastsündinute ja imikute majas, tuli aga mõttele kinkida haiglale 10 tugevast lainepapist ja laste poolt kohe omaks võetud mängumaja.

Heategevusaktsioonidesse on olnud haaratud ka lapsed ise: Kiisa Gümnaasiumi algklasside õpilased kaunistasid kõik pediaatriaosakonna palatite aknad omavalmistatud aknakaunistustega ning Sakala Eragümnaasiumi delegatsioon andis haiglale üle heategevuskontserdi ja jõulaadamüügi tulu eest ostetud mängud ja suure televiisori. Direktoril Jekaterina Gridneval tulid pisarad silma, kui luges ette jõuluvanale adresseeritud kirja, milles laps teatas, et talle endale pole midagi vaja – kingid tuleks viia kellelegi, kes neist muidu ilma jääksid.

„Lastehaigla tahab südamest tänada kõiki heategijaid ning soovida ilusaid rahulikke jõule ning toredat uut aastat!“ ütleb Mall-Anne Riikjärv.

Neste toetus hoiab Tallinna Lastehaigla reanimobiilid töös

21.12.2011

21. detsembril kogunesid kütusefirma Neste Eesti ja Tallinna Lastehaigla esindajad ühise laua taha edasist koostööd arutama. 19 aastat on kõik Tallinna Lastehaigla reanimobiilid sõitnud Neste kingitud kütusega - ja seda alates aastast 1992, kui haiglale kingiti esimene reanimobiil.

„Lastehaigla esimese reanimobiiliauto ehitasid ja sisustasid meie jaoks heategevuskampaania käigus Turu linna karavanerid,“ meenutab lastehaigla nõukogu esimees Merike Martinson. „Nemad palusid selle jaoks tasuta kütust AS-ilt Neste ja Neste juhtkond oli nõus. Kuid heategu jätkati. Arvestades, kuidas on tõusnud kütusehinnad, oleme oma kuldtoetajale maksma läinud miljoneid. Selle raha eest on aastatega hospitaliseeritud ligi 5000 üliraskes seisundis last.“
SA Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Kramer ütleb, et kui esimestel aastatel jäi Neste toetus 50 000 krooni piiresse, siis aasta-aastalt bensiinihinna tõustes see kasvas. „Näiteks ajavahemikul 2001–2011 spondeeris Neste haiglat 2 001 607 krooni eest,“ ütleb ta ja lisab, et kõik haigla reanimobiilid on muretsetud heade toetajate abiga ning on sümboolne, et ka nende igapäevane ülalpidamine toimub toetajate abiga.

“Laste tervisesse investeerimine vajab pidevat tööd. Meie lapsed ei ole mitte ainult meie tulevik, vaid ka olevik – me kõik peame hoolitsema nende tervise eest nii palju kui vähegi saame.“
Neste Eesti peadirektori Ivar Kohvi sõnul on Tallinna Lastehaigla reanimobiilide kütusega toetamine nende jaoks pikk ja hea traditsioon, mida kindlasti soovitakse jätkata. “Leppisime kokku, et ka 2012. aastal sõidab reanimobiil Neste kütusega. Meil oli väga hea meel Lastehaigala juhtide käest kuulda, et oleme suutnud anda oma panuse Eesti laste elude päästmisse,” sõnas Kohv.

“Meie arvates ei ole tänapäeval ettevõtete ülesanne ainult kasumit teenida, vaid ka laiemalt ühiskonna arengusse panustada. Lisaks Tallinna Lastehaigla reanimobiilide toetamisele on Neste aastaid toetanud Rahvuskultuuri Fondi kaudu Eesti rahvakultuuri,” selgitas Kohv.