Uudised!

Lastehaigla elutööpreemia laureaat 2019 on radioloog Mare Uritam ja kolleegipreemia laureaadid Arkadi Popov ja Vassili Novak Põhja-Eesti Regionaalhaiglast

23.02.2019

22. veebruaril, Eesti Vabariigi 101. sünnipäevale pühendatud aktusel, tehti teatavaks isikud, kes pälvisid Tallinna Lastehaigla elutöö- ja kolleegipreemiad ning kätteandjateks olid Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees dr Katrin Luts ning nõukogu esimees dr Merike Martinson.

Tänavusele elutööpreemia laureaadile, radioloog dr Mare Uritamele, põhjustas tunnustus nii jahmatust kui hingeliigutust, kuid ta kogus end ruttu, tänas ja tunnistas, et preemia kuulub ikka meeskonnale, mitte talle ainuisikuliselt.

Doktori kohta käiv soovituskiri kõlas nii: "Mare Uritam on väga tuntud nimi meie vabariigi radioloogiapõllul, kuuludes nende markantsete inimeste põlvkonda, kes on liikunud edasi perspektiivitundega, oma ajast ees olles. Ta on olnud esimesi ultrahelimeetodi õppijaid ja rakendajaid. Ja kuna Hiiul asunud I Lastehaigla oli spetsialiseerunud kopsu- ja südameriketele, on dr Uritam korüfee just sel alal.

Ta on alati ka esimene valik juhendajatest, kelle juurde suunata residente õppima nii röntgen- kui ultraheliuuringuid, kellest alati eeskuju võtta. Ta on väga printsipiaalne inimene ja vastavalt erialale ka väga konkreetne – kas asi on või seda pole. Ta on väga erudeeritud, suure lugemusega inimene, lapsesõbralik kolleg. Lisaks teatrihuvile teame veel tema ühest suurest hobist, s. o kudumis- ja heegeldamiskirest."

Statuudi järgi on elutööpreemia nominent suurema osa tööaastatest töötanud lastehaiglas, omandanud kõrge erialase kvalifikatsiooni, olnud eriala liider ning eeskuju ja õpetaja noortele arstidele. Preemia suurus on 3200 eurot.

Kolleegipreemia
pälvisid sel aastal Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov ning erakorralise meditsiini keskuse juhataja Vassili Novak.

Laureaatide kohta käiv iseloomustus, mille dr Katrin Luts ette luges, kõlas nii: „Üksinda ei tee meie erialal suurt midagi ära. Sageli sõltub meie edukus laste ravimisel lastehaiglas kolleegidest teistes haiglates. 2013. aastal tulid kolleegid PERHist välja ettepanekuga hakata rakendama nn punase trauma käsitluse printsiipi. Kui trauma mehhanism on selline, et tõenäosus raske kahjustuse tekkeks on suur, viiakse patsiendid, sh ka lapsed PERHi EMOsse, kuhu koguneb punase trauma meeskond – laste puhul siis ka kolleegid meie haiglast. Nagu ikka, iga algus on raske ja süsteemi käivitamiseks tuli ületada vastupanu. Minu jaoks piisab selle süsteemi õigustamiseks ainult ühest juhust – paar aastat tagasi juhtus jõulureede varahommikul kodune õnnetus väikelapsega, kellel trauma tagajärjel läks katki kõige kallim – süda. Nädala möödudes kirjutati laps haiglast koju paranenuna. Et selline ime saaks juhtuda, oli eelnevalt vaja teha palju tööd, ületada vastuseisud, taas ja taas selgitada, miks süsteem on vajalik, harjutada meeskonnatööd. Kahtlemata on palju kolleege, keda selle süsteemi arendamise ja koostöö eest tänada, kuid meie oleme otsustanud nende kõigi tänamiseks tunnustada täna PERHI erakorralise meditsiini keskuse juhatajat Vassili Novakut ja PERHi kiirabikeskuse juhti Arkadi Popovi.”

Mehed tänasid südamlikult tunnustuse eest ja ütlesid võtvat seda avansina, kuivõrd suuremad plaanid on seoses Mustamäe meditsiinilinnaku ja kahe haigla koostööga veel ees.

Kolleegipreemia väärtusega 1000 eurot antakse oivalis(t)ele kolleegi(de)le ja kõrge erialase kvalifikatsiooniga arsti(de)le väljaspoolt oma haiglat, kes on aidanud kasutusele võtta innovatiivsseid diagnostika- ja ravivõtteid lastehaiglas.