hammaste kontroll väikelastel

Lapse esimene visiit hambaarsti juurde peaks toimuma umbes 2 aasta vanuselt, sest see on aluseks heale koostööle hambaarsti ja lapse vahel.

Laps kogeb, et arsti juures käik pole midagi hirmsat ja harjub oma suud avama, et arst saaks tema hambaid kontrollida. Probleemi korral ei tohiks hambaarsti külastust ka esimesel eluaastal edasi lükata. Piimahammaste lõikumine toimub 5.–6. elukuust 2,5–3 eluaastani.
Ka piimahambaid peab vajadusel ravima, sest see mõjutab edaspidi lõikuvate jäävhammaste olukorda.

Loomulikult on tähtis, et vanemad valmistaksid lapse visiidike ette. Lisaks kõigele saab lapsevanem teada väikelapse suuhügieeni eest hoolitsemisest ja tervislikust toitumisest.

Kui tulla esimesele visiidile juba probleemsete hammastega, saab laps negatiivse kogemuse, mis võib jääda meelde aastateks. Isegi kui arstlikku sekkumist on vaja, olgu esimene külastus olukorraga tutvumiseks, ravi toimub alles teisel visiidil. Kahe visiidi vahepeal saab lapsevanem teha kodutööd ja lapse ette valmistada.

Väikelapsi ravitakse vajadusel ema või isa süles, et laps ennast turvaliselt tunneks. Alates 6. eluaastast on arstivisiit vajalik 2 korda aastas, sest selles vanuses hakkavad lõikuma jäävhambad. Seega saab arst kontrollida hambumuse kujunemist, jäävhammaste seisundit, suuhügieeni ja vajadusel viia läbi ennetavaid protseduure.

TERVISLIK TOITUMINE NING HOOLIKAS HAMBAPESU KAKS KORDA PÄEVAS HOIAVAD HAMBAD TERVED.

 

Tõnu Kalvet
Kesklinna Lastepolikliiniku hambaarst