Tallinna Lastehaigla tähistas rahvusvahelist vähihaigete laste päeva

17.02.2020

15. veebraril ehk vähihaigete laste päeval on kuldne lint sümbolina kasutusel kogu maailmas, sümboliseerides solidaarsust lapseea vähi vastasele võitlusele. Selle päeva puhul värvus Tallinna Lastehaigla fassaad kuldkollaseks, et väljendada sellisel viisil toetust vähihaigetele lastele ja nende peredele.
Mõned päevad varem külastas president Kersti Kaljulaid Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu kutsel Tallinna Lastehaigla onkoloogiaosakonda ning vestles patsientide ning nende vanematega. Kohtumisel viibisid ka haigla juhataja ning osakonna õed ja arstid, kes arutasid, mida on võimalik haiglas viibivate vähihaigete laste perede olukorra kergendamiseks teha.

Siia Mesikäpa mängutuppa on kogunenud kõik osapooled, kes laste paranemises oma rolli mängivad – lastehaigla juht Katrin Luts, hematoloogia-onkoloogia osakonna juht Kadri Saks ja tubli personal ning Vähihaigete Laste Vanemate Liidust Kadri Lellep ja Luive Merilai, kes teevad kõik selleks, et lapsevanemate suur mure natukenegi väiksem oleks.

"Vähidiagnoosi saaanud lapse vanem loeb päevi, minuteid ja tunde. Üksteisemõistmine ja püshholoogiline tugi on vanematele väga oluline.
"Vähidiagnoos ei ole häbiasi. See on lihtsalt halb õnn. Ühiskonna toetus tähendab nii väikestele kui ka suurtele väga palju," rõhutasid nii arst Kadri Saks kui ka vanemad,"" kirjutas president Kersti Kaljulaid oma Facebooki leheküljel.

Miks on vähilaste sümbol just nimelt kuldne lint?
1997. aastal leidis väike grupp USA lapsevanemaid, et oleks vaja universaalset sümbolit, tõmbamaks tähelepanu vähihaigete laste kannatustele ja raviga kaasnevatele tüsistustele. Otsustati kuldse lindi kasuks.
Kuld on väärismetall -haruldane, nii nagu meie lapsed on kõige kallim vara.
Kuld sümboliseerib teekonda, mis tuleb lapsel koos vähiga läbi käia.
Kuld on tugev, sest läbib tuleproovi, samuti teebad vähki põdevad lapsed sarnase teekonna läbi, muutudes vastupidavamaks ja tugevamaks.
Kuld tähendab vaprus ja julgust, sest lapsed ning noorukid, kes selle haigusega võitlevad, on varpramatest vapramad ja julgematest julgemad.
Kuldsed on ellujäänud lapsed, kes võitsid vähi.
Kuldsed on perekonnad, kes peavad elama oma kallima vara, lapse, kaotusega.
Kuldsed on meie taevatähed - inglilapsed.
Kuldsed on arstid, meditsiinitöötajad, kes samuti aitavad võidelda kurja haigusega nagu peredki.
Kuldsed on vabatahtlikud, kes pühendavad ja panustavad oma aega vähihaigetele lastele.
Kuldlint on mõeldud meie keskel elavatele kangelastele.

Eestis saab aastas vähidiagnoosi 50 last. Lapseea sagedasim pahaloomuline kasvaja on leukeemia.