Uudised!

Lastehaigla elutööpreemia sai kirurg Ann Paal ja kolleegipreemia Regionaalhaigla neurokirurg Rein Viilu

23.02.2016


Päev enne seda, kui Eesti Vabariik saab 98 aastat vanaks, peeti Tallinna Lastehaigla Laste Vaimse Tervise Keskuse saalis pidulik hommikuaktus, kus kõneles Riigikaitse komisjoni liige Madis Milling ning autasustati lastehaigla elutöö- ning kolleegipreemia saajaid.

Elutööpreemia sai lastekirurg Ann Paal, Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi kavaler 2008 ja Eestimaa Uhkuse tunnustuse laureaat 2007. Dr Paal on vaieldamatu liider SpBHC haigete ravimisel, kes alustas 30 aastata tagasi vesipea- ja seljaajusongaga laste probleemide lahendamist nullist. Aastatega on ta loonud ja ehitanud üles terve süsteemi nende patsientide abistamiseks, alustades läbirääkimistest haigekassaga, et oma seisukohti tõestada, kuni selle ala tippspetsialistide toomiseni Eestisse, et saada kogemusi „oma haigete“ elukvaliteedi parandamiseks. Lisaks on dr Paal loonud hüdrotsefaaliaga või seljaajusongaga sündinud lastele toetusgrupi ja seltsi.
Patsiendid on temaga oma võitlusi võidelnud mitme aastakümne jooksul ja jäänud võitjaks.
Alati positiivse mõttega abiks nii patsiendile kui ka kogu perekonnale.  Nii mõnestki patsiendist on saanud õnnelikud lapsevanemad.

Sel aastal esimest korda välja antava lastehaigla kolleegipreemia pälvis PERHi  neurokirurg Rein Viilu, kes alustas arstikarjääri konservatiivsel erialal ja muutis selle kirurgiliseks. Ta on Aasta Arst 2010, kes on öelnud, et vaatamata haruldaste haiguste harvale esinemisele pole tal kunagi igav hakanud.
Lastehaigla arstide hinnangul on dr Viilu suure südamega kolleeg, kelle panus laste ravis on silmapaistev. Pikki aastaid on ta aidanud konsulteerida väga paljusid lapsi, sh raskete kesknärvisüsteemi kasvajate ravimisel.
Ta on kuulanud alati  rahulikult ja süvenenult ära probleemid ning tulnud appi siis, kui olukord on lootusetu – teiste jaoks. Tavalistelt jääb dr Viilu probleemi lahendamisel võitjaks.
Dr Viilut saab iseloomustada ka kui äärmiselt südamlikku, koostöövalmit inimest, kes tuleb appi nii ööl kui päeval; olles ise seejuures imeliselt lihtne ning kaasinimesi austav natuur oma suurtele teadmistele vaatamata.


Preemiatest veel

Mõlema preemia nominendid pakkusid välja lastehaigla osakondade ja üksuste juhid ning valiku langetas preemiakomisjon, kes pidi valiku tegema suure hulga kandidaatide seast.
Statuudi järgi on elutööpreemia nominant suurema osa oma tööaastatest töötanud lastehaiglas, omandanud kõrge kvalifikatsiooni oma erialal, olnud eriala liider ning eeskujuks ja õpetajaks noortele kolleegidele. Preemia suurus on 3200 eurot.
Kolleegipreemia (1000 eurot) omistatakse aga väljaspoole lastehaiglat arstile, kes omab kõrget erialast kvalifikatsiooni, on aidanud kaasa innovatiivsete diagnostika- ja ravivõtete kasutuselevõtule lastehaiglas ning on oivaline kolleeg.