Uudised

Milline on olnud suvi lastehaigla traumapunktis ja valvetoas?

27.08.2012

Lia Kasuk, traumatoloog-ortopeed:
Vaatamata kehvapoolsele suvele on lastega juhtunud õnnetuste arv võrreldes eelmise aastaga taas veidi kasvanud. Valdav enamus laste traumadest juhtub kõikvõimalike vabaajategevuste käigus: endiselt on populaarne batuut, trendikaks on saanud tõukeratas, lapsi köidavad rulluisud, rulad, jalgrattad ja mopeedid.

Viimastega ei ole õnneks tõsisemaid õnnetusi juhtunud. Sageli kukutakse kõrgusest: puu otsast, hoonest ja ehituselt. Väiksemad lapsed saavad palju vigastusi mänguväljakutel, kus ilmselgelt napib vanemate järelevalvet: kukutakse liumäelt, ronimisredelitelt ja kiikudelt. Ikka unustavad vanemad väikeste lastega jalgrattaga sõites ohutusmeetmed: palju on rattakodarate vahele jäänud sääri ja pöidasid. Endiselt palju on lastega juhtunud autoõnnetusi.
Tõsiseks probleemiks on kujunenud korrusmajade kõrgetelt korrustelt alla hüpanud/kukkunud teismelised (3 juhtumit sel suvel), kes on saanud raskeid vigastusi.
Kõige raskem traumajuhtum oli, kui 6-aastane Ida-Virumaa tüdruk kaotas murru tagajärjel tekkinud verevarustushäirete tõttu käe. Juhtumi valguses on tõenäoliselt suurenenud ka maakondadest edasiseks raviks Tallinnasse suunatavate traumadega laste hulk.

Krista Urbsoo,
SA Tallinna Lastehaigla vastuvõtuosakonna juhataja:
Suvi valvetoas on olnud tavapärane, tööd on eelmiste suvede ja suvega võrreldes olnud vähem. Nt juulis oli erakorralisi vastuvõtte tervelt 200 võrra, s.t 13% vähem kui eelmisel aastal samal ajal - siinkohal on põhjust rõõmustamiseks, et lapsed on olnud terve(ma)d.
Vähem on õnnetusjuhtumeid – seni ei ole uppumisohtu sattunud lapsi. Harvem on ette tulnud haiglasse sattumist alkoholijoobes. Muret on teinud pigem tõsised haigusjuhud ja nende raskem kulg.
Augustikuule on iseloomulik soolenakkuste esinemise tõus, mille vältimiseks saab ise palju ära teha. Kunagi ei ole liigne meelde tuletada hügieenireegleid: käsi tuleb pesta pärast igat tualetiskäiku ning enne igat söögikorda. Samuti peab enne söömist hoolikalt üle pesema kõik turult ja poest ostetud puuviljad. 
 

 

5-kuused nõmmekad füsioterapeudi tasuta vastuvõtule

02.08.2012

Selle aasta septembrist kuni 15. augustini 2013 saab füsioterapeudi tasuta vastuvõtule registreerida kõiki rahvastiku registri järgi Nõmme linnaosas elavaid lapsi, sündinud ajavahemikus 1. jaanuar–31.detsember 2012.
Teenuse eest tasub Nõmme linnaosa.
 

Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Katrin Luts ütleb, et kui Nõmme linnaosa pöördus haigla poole parima projekti leidmiseks väikelaste arengusse panustamiseks, leiti tänuväärseim sihtgrupp olevat imikud vanuses viis elukuud kuni aasta. 
"Selleks ajaks on toimunud kiire areng, mille hindamine on väga oluline," ütleb dr Luts, selgitades, et pärast viiendat elukuud on võimalik anda hinnang lapse lihastoonusele, motoorsele, füüsilisele ja emotsionaalsele arengule. Füsioterapeudi ülesandeks on nõustada lapsevanemat ja anda tagasisidet – oluline on ka spetsialisti hinnang, et lapsega on kõik hästi.
Kui arengus peaks esinema kõrvalekaldeid, siis just enne esimest eluaastat on õige aeg tegelemiseks, et vältida hilisemaid probleeme.
Kui füsioterapeut peaks avastama olulise kõrvalekalde, antakse tagasiside perearstile või suunatakse laps eriarsti konsultatsioonile.
Dr Luts rõhutab, et füsioterapeutide konsultatsioonid peaksid olema toeks ka perearstidele, kelle ülesanne tegelikult alla-aastaste laste arengu hindamine on.