Kohtumiseni 3. juunil Ponseti laste minimaratonil II!

15.05.2018

3. juunil kell 11, rahvusvahelisel komppöia päeval, kutsub Tallinna Lastehaigla minimaratonile kõiki oma endisi ja praegusi patsiente, keda on Ponseti meetodiga ravitud.
Oodatud on ka laste õed  ja vennad, emad ja isad, sõbrad ja trennikaaslased, kellel palume registreeruda hiljemalt 1. juuniks meiliaadressil jana.kritt@lastehaigla.ee või telefonil 523 1947.

"Võistlus toimub lastehaigla hoovis, võimalik et neljas vanuserühmas, ning seda aitab korraldada Up Sport. Kõik osavõtjad saavad kaela medali ning parimad jooksjad ka eriauhinna. Külalistele pakutakse kehakinnitust ja oodata on üllatusi," ütles Tallinna Lastehaigla traumatoloog-ortopeed Jana Kritt, kes on varemalt rõhutanud ka, et ükski laps ega lapsevanem ei peaks tundma komppöia pärast valehäbi: adekvaatse ja õigeaegse ravi tulemusena ei jää sellest välist märki.

Lapsele taastatakse funktsionaalne, korrektne pöid, mis lubab tal vabalt liikuda ja tegelda mis tahes meelepärase spordialaga, välja arvatud ehk ballett. Ainuke ebameeldivus ravi juures on, et see kestab keskmiselt neli ja pool aastat ning tähendab sagedasi kontrolliskäike. Samas välditakse suuri operatsioone kõõluste pikendamiseks ja transpositsiooniks varases imikueas.

Minimaratoni korraldamisel võttis Tallinna Lastehaigla eeskuju Ponseti rahvusvaheliselt ühenduselt. 3. juuni on ühtlasi Ignacio Ponseti sünniaastapäev ning rahvusvaheline komppöia päev.
Lapsele säästlik pöia korrigeerimine on võimalik tänu Hispaania juurtega ortopeedile Ignacio Ponsetile (1914–2009), kes töötas 1950ndatel USAs Iowas välja meetodi, mida on tunnustatud kuldstandardina ning mille järgset aega on nimetatud ka Ponseti ajastuks. Meetodi esimesteks kasutajateks Eestis on dr Galina Iljinskaja ja dr Silvia Nittim Tallinna Lastehaiglast.

Komppöid kui kaasasündinud ortopeediline patoloogia on levimuselt teisel kohal kaasasündinud puusaliigese düsplaasia järel. Reeglina sünnib Euroopas üks komppöiaga laps tuhande kohta. Komppöida diagnoositakse juba raseduse ajal – kogenud radioloogid oskavad pöiavormi hinnata ja noori emasid varakult konsulteerida.

Maratonil on mitmeid sponsoreid.